Vondt og leit: Eks-styreleder i Bygg4, Bjørn Robstad, er glad for at nesten samtlige tidligere Bygg4-ansatte er i jobb igjen, men veldig lei seg for at noen taper på konkursen. (Arkivfoto)
– Manglende dyktighet
Tidligere styrleder i Bygg4, Bjørn Robstad, mener rot med avtaler er en av årsakene til konkursen.
– Generelt sett kan jeg si at manglende dyktighet på enkelte områder er en av årsakene til at det gikk så galt. Vi har nok ikke vært flinke til å gjøre gode nok avtaler i forkant av oppdrag. Det har ført til at vi ikke har fått betalt det vi skal for en del av jobbene vi har utført, forklarer Bjørn Robstad til VT, og legger til at bygg- og anleggsbransjen er en tøff bransje med hard konkurranse.
Glad
Opp i alt det vonde er Robstad veldig glad for å høre at nær samtlige av de 42 ansatte som mistet jobben nå er i arbeid i igjen.
– De er ettertraktet og god arbeidskraft mange arbeidsgivere har ønsket å ansette. Det er jeg veldig glad for, sier eks-styrelederen.
– Det er vel ikke til å legge skjul på at det er enkeltpersoner og underentreprenører som vil tape mye penger på denne konkursen?
– Det er det som er det vanskelige og vonde. I en konkurs er det alltid noen som taper. Det er selvfølgelig leit, mener han.
Men han poengterer at daglig leder Trond Reinertsen var tidlig ute og informerte kreditorer om hva som hadde skjedd.
– Han er blitt møtt med mye forståelse og mange klapp på skuldra, opplyser Robstad.
Tungt
Robstad hevder at det var vanskelig å kunne forutse at det ville gå den veien det ville gå.
– Høsten 2009 så alt meget bra ut og utsiktene fremover var lovende, hevder Robstad.
Bygg4 sine inntekter i 2009 var 97 millioner kroner. Driftsresultatet ble på på 1,8 millioner kroner. Samlet gjeld var på 28 millioner kroner i 2009.
Han innrømmer at dagen han gikk med konkursbegjæringen til skifteretten er en av de tyngste i hans liv.
– Det var forferdelig tungt, særlig når jeg tenkte på alle de menneskene som ville miste jobben og få en usikker fremtid. Derfor er jeg nå så inderlig glad for at nesten alle er i arbeid igjen.
Ifølge Robstad har man foreløpig ikke oversikt over hvor mye penger Bygg4 skylder og hvor store verdier som ligger i konkursboet.
VT har ikke lykkes i å komme i kontakt med bobestyrer og advokat Asbjørn Breistein i sakens anledning.